Kondenzacijska tehnika
Spoznajte, kako deluje kondenzacijska tehnika in zakaj je tako učinkovita.
Kondenzacijska tehnologija
Zemeljski plin je fosilno gorivo, ki bo imelo pomembno vlogo tudi v prihodnosti. Zemeljski plin ima namreč visoko kurilno vrednost, najmanjšo emisijo CO2 pri zgorevanju in ga bo na voljo dovolj tudi v prihodnjih letih. S pomočjo Boschevih tehnološko razvitih plinskih kondenzacijskih naprav se potencial tega vira energije lahko izkorišča ob minimalni izgubi. Ne izkorišča se namreč zgolj energija, ki se sprošča pri zgorevanju, temveč dodatno tudi toplota, ki nastane s kondenzacijo vodne pare, vsebovane v dimnih plinih. S tem prihranimo ogromno energije, plinska kondenzacijska tehnika pa je zaradi svoje učinkovitosti izjemno ekološka.

Delovanje
Ob zgorevanju se vodik v plinu veže s kisikom v zraku, pri tem pa nastaja vodna para. Ta vodna para vsebuje toplotno energijo, ki se pri običajnih sistemih ogrevanja izgublja, saj vodna para uhaja skozi dimnik. Kondenzacijske naprave Bosch pa to energijo izkoriščajo: že v napravi se vodna para spremeni v kondenzat, dobljena toplota pa se odvaja v ogrevalni krog. To se doseže s pomočjo energijsko učinkovitega toplotnega izmenjevalca kondenzacijske naprave. Potreben pa je dimnik, ki je odporen proti vlagi, ali poseben dimovodni pribor.
Največja učinkovitost – tudi v starejših objektih
Sodobne konvencionalne naprave za ogrevanje s priključkom na dimnik imajo največ 93-odstotni izkoristek. Pri Boschevi inteligentni plinski kondenzacijski tehniki pa je izmerjena stopnja izkoristka 109 %. Doseže se jo z izkoriščanjem energije, dobljene s kondenzacijo. Hkrati to tudi pojasnjuje, zakaj je stopnja izkoristka večja od 100 %.
Kondenzacijska tehnika Bosch je namenjena tudi starejšim objektom. Ob tem je priporočena temperatura povratka pod 57 °C. To lahko dosežemo z določenimi ukrepi pri izolaciji in znižanjem temperature grelnega telesa v ogrevalnem sistemu.